Wielkopolskie/ Tłumy miłośników kolei na zlocie parowozów w Środzie Wielkopolskiej
Średzki Zlot Parowozów trwa od soboty; przez cały weekend uczestniczyć można w przejazdach pociągami prowadzonymi przez parowóz. W sobotę odbyło się m.in. widowisko "Światło, para, dźwięk". W niedzielę na torach stacji Środa Miasto setki osób podziwiały i oklaskiwały paradę parowozów wąskotorowych.
Średzka Kolej Powiatowa oficjalnie rozpoczęła działalność w 1902 r. Zachowany do dziś, liczący 14 km odcinek wąskotorowej linii kolejowej ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla został oddany do użytku w 1910 r. Operatorem kolei jest Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej "Bana". Ma dwa sprawne parowozy wyremontowane siłą członków stowarzyszenia. Przed rokiem w Środzie świętowano 120-lecie kolei.
Oprócz lokomotyw parowych należących do gospodarza zlotu, na imprezie podziwiać można parowóz Px48-1752 Ełckiej Kolei Wąskotorowej i dwa parowozy Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej: Ty 1884 i Kp4-3772. Po stronie ŚKP w zlocie biorą udział parowozy Px48-1756 i Px48-1920. Dodatkowo zobaczyć można lokomotywy spalinowe Lyd1-210, Lyd2-63, a także drezynę spalinową WMC-003.
Jak powiedział w niedzielę PAP w imieniu organizatorów Krzysztof Kubiak tyle czynnych parowozów w jednym miejscu to dziś prawdziwa rzadkość – zarówno w przypadku kolei wąskotorowej, jak i normalnotorowej.
"Pięć parowozów było na tegorocznej imprezie w Parowozowni Wolsztyn, ale tam część lokomotyw przyjechała z zagranicy – to też dowodzi, jaką rzadkością w Polsce są czynne lokomotywy parowe. Wczoraj odwiedził nas regionalista, który powiedział, że być może w latach 60-tych w czasie kampanii buraczanej, pracowało tutaj pięć parowozów – nie ma jednak żadnych zdjęć to dokumentujących. Na pewno w ostatnich dekadach takiej liczby parowozów w Środzie Wielkopolskiej nie było” – powiedział.
Kubiak przyznał, że są szanse, że podobne parady będą organizowane każdego roku. Zauważył też, że zainteresowanie przejazdami kolejką wąskotorową dynamicznie rośnie.
„Organizujemy przejazdy sezonowe w okresie od maja do końca sierpnia, okazjonalnie organizowane są przewozy poza sezonem, to np. przejazdy tematyczne, z okazji wybuchu powstania wielkopolskiego, czy z okazji Święta Niepodległości. Frekwencja rośnie, coraz częściej organizujemy też przewozy na zamówienie: eventy firmowe, spotkania integracyjne, urodziny - nie wieźliśmy chyba jeszcze tylko wesela" – powiedział.
Na imprezie w Środzie Wielkopolskiej dominują rodziny z dziećmi; każdy chce sobie zrobić zdjęcie przy dymiącym parowozie, wyjątkowo tłoczno jest w wagonach składów kursujących ze Środy Wielkopolskiej w stronę Zaniemyśla i z powrotem.
Atrakcje dla dzieci na swoich stoiskach przygotowały: Polregio, Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego Politechniki Poznańskiej czy Klub Miłośników Kolei w Ostrowie Wielkopolskim.
Cała impreza odbywa się w charakterystycznej atmosferze i przy niepowtarzalnym aromacie: pięć lokomotyw obficie dymi. W weekend uruchomione zostały także specjalne kursy zabytkowych autobusów.
Krzysztof Kubiak podkreślił, że Średzka Kolej Powiatowa jest obecnie w dobrej kondycji ciesząc się wsparciem i zainteresowaniem miłośników kolei i wsparciem lokalnych władz. Przyznał, że w stowarzyszeniu czynnie działa i opiekuje się taborem kilkanaście osób. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ apiech/