reklama
kategoria: Kraj
2 sierpień 2024

Zapłonął ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego

zdjęcie: Zapłonął ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego / fot. PAP
fot. PAP
Pod pomnikiem Polski Walczącej na Kopcu Powstania Warszawskiego uczczono pamięć o powstańcach. Podczas uroczystości rozpalono ogień, który będzie płonął nad Mokotowem przez symboliczne 63 dni.
REKLAMA

W uroczystości wzięli udział m.in. przewodnicząca rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, przedstawiciel prezydenta RP prof. Marek Rymsza, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Lech Parell i przedstawiciel dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Szymon Niedziela. W wydarzeniu uczestniczyli również powstańcy warszawscy: sanitariuszka pułku “Baszta” Barbara Tokarska i były żołnierz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, członek rady Muzeum Powstania Warszawskiego, prof. Leszek Żukowski.

"Jak co roku spotykamy się w tym jednym z najbardziej symbolicznych miejsc Warszawy na Kopcu Powstania Warszawskiego, żeby zapalić ogień. Ogień Pamięci, ogień wdzięczności i ogień, który jest naszym zobowiązaniem, że ta ofiara młodości, ofiara krwi, a często ofiara życia powstańców warszawskich razem z tym ogniem będzie niesiona także w przyszłość przez nas, kolejne pokolenia” - mówiła w swoim wystąpieniu zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Podkreśliła, że choć Kopiec Powstania Warszawy mógł być symbolem zagłady i końca Warszawy, to stał się symbolem nadziei, przyszłości i wartości walki powstańczej.

W trakcie uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego w parku Akcji "Burza" przeniesiono znicz z Ogniem Pamięci z Grobu Nieznanego Żołnierza, za pomocą którego rozpalono ogień pod pomnikiem Polski Walczącej. Płomienie będą podtrzymywane przez 63 dni. Po rozpaleniu ognia zaproszeni goście złożyli wieńce pod pomnikiem Polski Walczącej.

Po raz pierwszy uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego odbyły się w zmodernizowanym parku Akcji "Burza". Była to inwestycja Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, która kosztowała ponad 24 mln zł. Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych w lipcu 2023 roku na Kopcu Powstania Warszawskiego zabrakło harcerskich krzyży, które w 2004 roku ustawione były po obu stronach drogi do pomnika Polski Walczącej. Krzyże przed przeniesieniem na kopiec znajdowały się w różnych miejscach Warszawy i upamiętniały one poległych podczas walk powstańców. Jako że były one narażone na trudne warunki atmosferyczne, były co jakiś czas wymieniane na nowe przez dzielnicę. Po kilku miesiącach nieobecności, krzyże zostały ustawione przy szczycie kopca i uczestnicy uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mogli je zobaczyć.

Podczas Powstania Warszawskiego ciężkie walki toczyły się na Mokotowie, który osłaniał od południa Warszawę i uniemożliwiał z tego kierunku atak na Śródmieście. Mokotów podczas okupacji był silnie obsadzony przez Niemców, a trudności w obronie tej dzielnicy sprawiała także jej zabudowa - jedynie 60 proc. dzielnicy stanowiła zwarta zabudowa. Pomimo tego dzielnica broniła się przez 57 dni i skapitulowała dopiero 27 września. W walkach na Mokotowie zginęło około 1,7 tysiąca powstańców.

Kopiec Powstania Warszawskiego został usypany z gruzów zniszczonej Warszawy. Przez wiele dziesięcioleci był zaniedbany i zapomniany. Dopiero w 2004 r. nadano mu oficjalną nazwę, a na jego szczycie umieszczono kilkumetrowej wielkości symbol Polski Walczącej z datą 1944. (PAP)

ek/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Środa Wielkopolska
2.4°C
wschód słońca: 07:57
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Środzie

kiedy
2025-01-06 16:00
miejsce
Sala widowiskowa Kostrzynianka,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 18:00
miejsce
Dom Kultury, Środa Wielkopolska,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
Sala widowiskowa Kostrzynianka,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 10:00
miejsce
Sala widowiskowa Kostrzynianka,...
wstęp biletowany