reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
13 grudzień 2024

Współczesna biżuteria artystyczna wraca na wystawę stałą w Muzeum Sztuki Złotniczej

zdjęcie: Współczesna biżuteria artystyczna wraca na wystawę stałą w Muzeum Sztuki Złotniczej / v11313174
v11313174
Kolekcja współczesnej biżuterii artystycznej wraca, po dwuletniej przerwie, na wystawę stałą w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). W nowej odsłonie ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. naszyjniki, bransoletki, kolczyki, srebra stołowe, a także unikatową biżuterię z bursztynów.
REKLAMA

O szczegółach opowiedziała PAP kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz. Zwróciła uwagę, że licząca ok. 800 obiektów kolekcja współczesnej biżuterii artystycznej jest jedną z największych i najbardziej reprezentatywnych kolekcji złotnictwa współczesnego w kraju.

Ekspertka wyjaśniła, że do końca XIX w. biżuterią określano przedmioty wytwarzane przez jubilerów i rzemieślników z metali szlachetnych - głównie złota, srebra - zdobionymi kamieniami jubilerskimi. O jej wartości decydowała wówczas np. ilość kruszcu, próba złota, liczba i jakość kamieni, szlachetny szlif.

„Natomiast przełomem była Wystawa Światowa w Paryżu w 1900 r., kiedy to René Lalique i artyści grupy art nouveau pokazali zupełnie inną biżuterię, w której przestał być ważny kruszec i materiał z jakiego została zrobiona, a istotna stała się koncepcja artystyczna, zamysł i idea oraz unikatowość ręcznego wykonania” – podkreśliła kierownik dodając, że biżuteria została wtedy podniesiona do rangi sztuki.

W Polsce taki przełom ze względów historycznych nastąpił po II wojnie światowej. Malarze, rzeźbiarze, architekci zaczęli tworzyć przedmioty biżuteryjne z łatwo dostępnych materiałów takich jak: mosiądz, miedź, drewno, kamienie polne, a z czasem z bardzo ściśle reglamentowanego srebra. „Ta garstka artystów była prekursorami polskiej, powojennej szkoły srebra, którą zapoczątkowali Jadwiga i Jerzy Zaremscy” – zaznaczyła ekspertka.

Wśród czołowych artystów złotników działających w kraju od czasu zakończenia II wojny byli m.in. Henryk Grunwald, Józef Fajngold, Olgierd Vetesco, Seweryna Gugała-Stolarska, Jolanta Ołdachowska-Ryba.

Po blisko dwuletniej przerwie na wystawę stałą do Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym wraca ekspozycja współczesnej biżuterii artystycznej. W Kazimierzu Dolnym będzie można zobaczyć ponad 400 obiektów, są to głównie naszyjniki, zawieszki, kolczyki, bransoletki, spinki, a także srebra stołowe i inne obiekty. „Wystawa biżuterii dokumentuje zmiany, jakie zachodziły w polskim złotnictwie, będące wynikiem poszukiwań twórczych w zakresie form, technik i materiałów” – dodała kierownik.

Zwróciła uwagę także na niepokazywany dotąd na wystawie stałej zespół prac z bursztynu, który w części został teraz udostępniony zwiedzającym. W 2001 r. Jędrzej Jaworski – inicjator, współzałożyciel i ofiarodawca 500 sreber stanowiących zalążek zbiorów Muzeum Sztuki Złotniczej – pozyskał z terenów Żuław i Mierzei Wiślanej ok. 100 kg bursztynu. „Przekazał go artystom warszawskim oraz z Wybrzeża, by dodając srebro i swoją inwencję twórczą wykonali przedmioty złotnicze będące ilustracją wybranego dzieła literackiego lub etiudą złotniczą. Powstało wtedy ponad 300 prac kilkudziesięciu artystów, którzy przekazali je w darze naszemu muzeum” – podkreśliła Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz.

Ekspozycja stała Muzeum Sztuki Złotniczej, będącego oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego, mieści się w zabytkowych piwnicach gmachu głównego instytucji przy Rynku 19.(PAP)

gab/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Środa Wielkopolska
4.6°C
wschód słońca: 07:57
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Środzie

kiedy
2025-01-06 16:00
miejsce
Sala widowiskowa Kostrzynianka,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 18:00
miejsce
Dom Kultury, Środa Wielkopolska,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
Sala widowiskowa Kostrzynianka,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 10:00
miejsce
Sala widowiskowa Kostrzynianka,...
wstęp biletowany